İnstagram Nedir ? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Nedir ? Nasıl Kullanılır?

İnstagram  Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnstagram  Ekim 2010 tarihinde KevinSystrom ve Mike Krieger tarafından California ve San Francisco’da geliştirilmiştir. Uygulamanın amacı kullanıcılarına çektikleri fotoğrafları çevrimiçi olarak sanal platform üzerinde takip edilen kişilerine yani sanal arkadaş çevresine paylaşmasını sağlamaktır.

Facebook, twitter gibi kişilerin aktif kullanageldiği fotoğraf paylaşılabilen sosyal paylaşım platformları varkenİnstagram ’ı2010 da kurulup bu kadar popüler yapan ne? Bu sorunun birçok cevabı olabilir fakat bunlardan en önde yer alan madde alanının uzmanı olmasıdır. İnstagram  fotoğraf çekip paylaşma üzerine odaklandığı için bu konuda kullanıcılarına çok farklı deneyimler sunmayı amaçlamaktadır. Uygulamanın bu farklılığı ilk olarak kullandığı filtrelerden kaynaklanmaktadır.

İnternet üzerinden arkadaş çevrenize bir fotoğrafınızı paylaşmak istediğinizi düşünün. Bu paylaşımı yaparken İnstagram  size elinizde olmayan ekipmanların imkânını sağlıyor. Kullandığı filtreler ile fotoğrafınızı isteğinize göre dizayn edebiliyorsunuz. Sonuçta eskisinden çok daha etkileyici ve daha profesyonel görünüme sahip fotoğraflar elde edebiliyorsunuz ve program bu işlemi size çok uğraşmadan pratik bir şekilde yapma imkanı sunuyor. İşte İnstagram ’ı diğerlerinden öne çıkaran en alan bu.

İnstagram  çok hızlı büyüdü ve dünya çapında büyümesini sürdürüyor. Açıklanan verilere göre son olarak İnstagram ’ın kullanıcı sayısı 600 milyonu geçmiş durumda. Ülkemizde ise İnstagram  kullanıcı sayısı 22 milyonun üzerinde. Kullanıcılarının %20’sinin ABD’de olduğu uygulamanın %80’i ABD dışındaki ülkelerde yer alıyor.

İnstagram ’a Facebook Kayıtsız Kalmadı

İnstagram ’ın bu yükselişi Facebook’un dikkatini çekti ve Facebook İnstagram ’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldı. Şuan İnstagram ’ın değeri 40 milyar doların üzerinde. Muhtemelen sahipleri sattığına bin pişman olmuştur.

İnstagram ’ın kullanıcılarına sunduğu bir kullanış kolaylıklarından birisi de diğer sosyal paylaşım platformları ile eş zamanlı çalışabiliyor olması. Örneğin İnstagram ’dan paylaşılan bir fotoğraf eş zamanlı olarak Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare ve Tumblr aracılığıyla yayına konulabiliyor. Bu da İnstagram ’ın yükselişinde ve tercih edilmesinde etken bir faktör çünkü günümüzde diğer sistemlerle ne kadar eş güdümlü çalışabiliyorsan, o oranda başarılı olabiliyorsun İnstagram  bunu başarılı bir şekilde şu ana kadar gerçekleştirebilmiş görünüyor aksi halde günde 40 milyon fotoğrafın paylaşıldığı bir platform olmazdı. Ayrıca 40 milyon fotoğrafın paylaşılmasının yanı sıra saniyede ortalama 8600 beğeni ve yine ortalama 1000 yorum yapılıyor.

Peki, İnstagram  kullanabilmek için ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabı gayet basit. Öncelikle Appstore ya da Android kullanıcısı iseniz Google Play market aracılığı ile İnstagram  uygulamasını telefonunuza yüklüyorsunuz(Bu arada şu ayrıntı bilgiyi de verelim. İnstagram  ilk çıktığında sadece IOS yani iphone ve ipad kullanıcılarına yönelik bir uygulamayadı). Sonra uygulama üzerinden ilk defa girecekseniz hesap açıyorsunuz. Uygulamayı isterseniz facebook hesabı üzerinden de kullanabilme imkânına sahipsiniz. Programa giriş için bu birkaç basit işlemi yerine getirmeniz yeterli. Programa girdikten sonra ise yapmanız gereken isteğe bağlı olarak fotoğraf yükleyip paylaşmak ve istediğiniz kullanıcılar ile takipleşmek. İnstagram  bu konuda gizlilik kurallarına önem veriyor. Profilinizdeki fotoğrafları istediğiniz kitleye gösterip göstermemek sizin elinizde. Tabi durum böyle olunca sizde her kullanıcının paylaşımlarını rahatlıkla göremiyorsunuz.

İnstagram ’da Başka Neler Yok?

İnstagram  da olan şeylerin yanında nelerin olmadığını da söylemek gerekirse, paylaş butonunun olmadığını söylemeliyiz. İnstagram  da bir fotoğrafı beğendiğinizde onu sayfanızda paylaşmak için facebook’ta olduğu gibi bir butona tıklayıp kendi profilinizde paylaşamıyorsunuz. Eğer bir fotoğrafı paylaşmak istiyorsanız ekran görüntüsü alarak kesip yüklemeniz gerekiyor ve Repost aplikasyonları yükleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2017-05-01 09:14:13

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram’da Artık Yalnız Değilsin, Yüzlerce Takipçi Seni Bekliyor

Instagram’da Artık Yalnız Değilsin, Yüzlerce Takipçi Seni Bekliyor

Sosyal medyada artık herkesin en az bir adet hesabı vardır. Akıllı telefon ve tabletler yayınlaştıkça bu tarz sosyal medyalara ulaşım kolaylığı da doğmuş oldu. Genellikle popülarite peşinde

instagram “Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu” Hata Çözümü ?

instagram “Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu” Hata Çözümü ?

“Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu” hatası neden oluşur? Hepimizin bildiği üzere Instagram, Facebook ile birlikte tüm sosyal medya piyasasını domine eden bir ağ haline geldi.

Gizlilik Politikamız

Gizlilik Politikamız

Gizlilik Şartnamelerimizi Okuyunuz instamoda.org’a kayıtlı müşterilerimize ait isim, yaş, adres, e-posta, telefon numarası vb. kayıt sırasında girilen hiçbir bilgiyi web sitesinde yayınlamaz.